Technik automatyk

Automatyk to zawód z przyszłością. Lubisz informatykę? Fascynują Cię roboty? Ciekawi Cię świat techniki i nauk ścisłych wybierz klasę o specjalności technik automatyk w Zespole Szkół w Poniatowej.

Technik automatyk posiada wiedzę i umiejętności z zakresu automatyki, pneumatyki oraz hydrauliki siłowej  dotyczące maszyn i urządzeń a także systemów sterowania czy zagadnień utrzymania ruchu. Będzie także przygotowany do uczestniczenia w testowaniu prototypów, do montażu i instalowania nowych lub zmodyfikowanych urządzeń i układów automatyki, diagnozowania usterek i ustalania ich przyczyn oraz realizacji napraw zgodnie z określonymi standardami i dokumentacją techniczną. Automatyk pracuje w biurach technologicznych, laboratoriach zakładów przemysłowych, instytutach naukowych oraz szkołach wyższych.

Przedmiotem zainteresowań automatyka są maszyny, a dokładnie - ich układy sterowania, czyli ukryte mechanizmy, za pomocą których są one wprawiane w ruch i samoczynnie wykonują szereg operacji. Dziś trudno sobie wyobrazić halę produkcyjną bez maszyn, które w sposób pełni zautomatyzowany wytwarzają produkty.

Technik automatyk  należy do przyszłościowych zawodów.  Automatycy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie każdej firmie regionu, która stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Absolwent - technik automatyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

ELM.01. Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej:

  • montowania układów automatyki przemysłowej,
  • uruchamiania układów automatyki przemysłowej,
  • obsługi układów automatyki przemysłowej.

ELM.04. Eksploatacja układów automatyki przemysłowej:

  • organizowania prac związanych z konserwacją, diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej,
  • wykonywania czynności związanych z konserwacją układów automatyki przemysłowej,
  • wykonywania czynności związanych z diagnostyką i naprawą układów automatyki przemysłowej.